Výběr potahového materiálu

Kategorie
RADY A TIPY

Na výběru vhodné a kvalitní potahové látky závisí celkový dojem, možnosti využití a celková životnost sedací soupravy.


 JAK VYBRAT KVALITNÍ POTAHOVOU LÁTKU?

Existují dva typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky řadíme bavlnu, len a hedvábí. K syntetickým látkám řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. Při čalounění nábytku se často využívá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken, moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem jsou více odolné a vhodné pro čalounění nábytku v aktivní domácnosti.

Potahové látky pro čalounění nábytku můžete vybírat z široké nabídky a v případě, že se Vám látka přestane líbit, můžete nábytek nově potáhnout a získáte nový originální kus nábytku ve Vašem interiéru. Moderním trendem v oblasti čalounění nábytku je použití látky s tzv. nešpinavou úpravou, tyto látky jsou upraveny různými chemickými prostředky nebo jsou vylepšeny jejich fyzikální vlastnosti pomocí teflonu. Protišpinivá úprava látky zabraňuje proniknutí tekutin a barviva do potahové látky. V případě zašpinění sedací soupravy, zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny, zabráníme znehodnocení látky a pohodlná sedací souprava nebo postel bude stále jako nová. Na trhu se setkáme s různými typy potahových látek – Alcantara, Palas, Napoleon, Carabu, Velor, Žinylka, Mikroplyš, Kůže, Eko kůže a mnoho dalších …


 KVALITA POTAHOVÉ LÁTKY JE DŮLEŽITÁ

Kvalita potahové látky je vždy důležitá a jako spotřebitel byste měli věnovat pozornost vlastnostem vybrané látky. Důležitým parametrem je odolnost proti oděru (otěruvzdornost), tato hodnota udává stupeň odolnosti proti „ošoupání“ látky a často je nazývána jako Martindale. Většina látek má hodnotu Martindale 20.000 – 45.000 cyklů. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání uvedených cyklů je na potahové látce znát „ošoupání“. Pro běžné použití v domácnosti vyhovují látky, u nichž se Martindale pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě lépe. Před samotným výběrem látky je tedy vhodné zvážit umístění daného kusu nábytku v domácnosti a jeho vytíženost.

Dalším důležitým parametrem je stálobarevnost, tedy schopnost potahové látky zachovat si barvu po několik let. Pokud volíte látky, které jsou dražší, a to díky obsahu dalších složek jako je např. teflon, který způsobuje lepší vodoodpudivost nebo směsi silikonů, nečekejte, že potahová látka bude mít lepší vlastnosti jako takové, jen jsou tímto vylepšeny její technické parametry.


 JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST POTAHOVÝCH LÁTEK

Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, čímž výrazně prodloužíme životnost potahové látky. Potahové látky ošetřujeme šamponováním běžnými šamponovacími prostředky. Při čištění používáme měkkou houbu či šamponovaní hubici, nikdy nesmí dojít k celkovému smočení látky. Skvrny vzniklé například politím je nutné okamžitě odstranit. Skvrny netřeme, pouze odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků či papírových utěrek. Tkaninu nečistíme ani kartáči s drsným povrchem. Nenecháváme na tkaninu působit drsné předměty (nýty riflí, tvrdé švy apod.). Potahové látky ničí také drápky domácích zvířat. Na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto se doporučuje používání závěsů,markýz, žaluzií. Pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, doporučuje se pravidelně je obracet, aby se opotřebovávaly rovnoměrně.


 ALCANTARA

Alcantara patří mezi luxusní potahové látky, Alcantara svým vzhledem připomíná semišovou kůži. Svými vynikajícími vlastnostmi však kůži v mnohém ještě předčí a je před ní upřednostňována. Je vyrobena synteticky z ultratenkého mikrovlákna, 20 x tenčího než lidský vlas, který byl vyvinut japonskými a italskými odborníky. Alcantara vyniká především svou odolností proti oděru a trvanlivostí – Alcantara je vůbec nejodolnější potahovou látkou ( test na oděruvzdornost 150.000 cyklů Martindale ), na stálost kvality a barevnosti je většinou poskytována až desetiletá záruka. Přes vysokou odolnost a otěruvzdornost nabízí Alcantara příjemný pocit na dotek, kterou Alcantaře dodává obsažený polyester. Díky vláknité struktuře tkaniny, vyrobené ze supertenkých mikrovláken, propouští dokonale vlhkost i vzduch nicméně Alcantara je odolná proti působení vody, a proto se nesráží ani neroztahuje. Jednolitý povrch zabraňuje jejímu nerovnoměrnému opotřebování, Alcantara je dostupná v široké škále barev 50 barevných odstínů. Snadná údržba a dokonalý vzhled Alcantary patří mezi hlavní výhody této látko nicméně jedinou jedinou nevýhodou Alcantary je zatím vyšší cena. Většina výrobců ji nabízí ve stejné cenové kategorii jako kůži. Jedná se však o dobrou dlouhodobou investici na celý život, která se vyplatí.

Otěruvzdornost: 150.000 cyklů Martindale

Složení: 68% polyester, 32% polyuretan


 CARABU – AquaClen Technology AMARA

Moderní materiál podobný látce Napoleon se složením bavlna 8%, polyester 16%, polyamid 21%, acryl 55%. Odolnost proti oděru je uváděna 90.000 cyklů Martindale. Jedná se o materiál s antibakteriálním, vodoodpudivým povrchem s velmi snadnou údržbou díky technologii Aqua clean, která umožňuje zbavit se skvrny čistou vodou. Každou skvrnu vyčistíte jednoduše kouskem látky namočeném ve vlažné vodě.

Otěruvzdornost: 90.000 cyklů Martindale

Složení: 8 % bavlna, 16% polyester, 21% polyamid, 55% acryl


 MYSTIC – AquaClean Technology AMARA

Na dotek velmi příjemná látka Velor je tkaná potahová látka ze 100% polyesteru využívající technologii Aqua Clean, která umožňuje zbavit se skvrny čistou vodou. Její otěruodolnost je 70.000 otáček Martindale.

Otěruvzdornost: 70.000 cyklů Martindale

Složení: 100% polyesteru


 HOLIDAY – žinilka

Na dotek velmi příjemná látka Holiday je tkaná potahová látka ze 100% polyesteru využívající technologii

Velmi často používaný pevně tkaný potahový materiál s hrubším vzorem převážně ve složení ze 50% polyesteru a 50% bavlna, do jehož podkladu je vetkán vlas ze 100 % bavlny.

Otěruvzdornost: 70.000 cyklů Martindale

Složení: 50% polyester, 50% bavlna


 MIKROPLYŠ

Je tkaný jemný materiál ze 100% polyesteru, Martindale se udává 24.000 cyklů. Má jemné chlupy, které časem „slehnou“, ale lze je znovu narovnat.

Otěruvzdornost: 24.000 cyklů Martindale

Složení: 100% polyester


 SYNTETICKÁ KŮŽE – ekokůže

Moderní potahový materiál podobný kůži, který neobsahuje živočišné materiály. Vyniká velmi jednoduchou údržbou, vysokou odolností na změnu barev a velmi příjemným vzhledem. Jedná se o 12% polyester a 88% PVC. Otěruodolnost je 120.000 cyklů Martindale.

Otěruvzdornost: 120.000 cyklů Martindale

Složení: 12% polyester, 88% PVC


 KŮŽE – PRAVÁ KŮŽE

Kůže pro nábytkářství se získávala především z hovězího dobytka,ale také z koní, vepřů, koz a ovcí. Byla určena pro nízké a většinou pevné čalounění sedacího nábytku. Před použitím je potřebné z kůže odstranit srst, zbytky tuku, masa a nečistot. Takto získanou holinu bylo potřebné vyčinit, po vyčinění získáme finální výrobek, přírodní useň. Zušlechťováním usní sušením, barvením apod. získáváme tzv. nábytkové vašety, které mohou mít různé úpravy …

 

  • Kůže s anilinovou úpravou: je velmi jemná na dotyk, vyráběná z nejlepších surovin. Je mořená v dřevených sudech, kde nachází svojí definitivní barvu a optické vlastnosti. Jejím typickým znakem je zachovaný původní, přírodní povrch kůže a mírné barevné odlišnosti jako výsledek moření v sudech. Anilinová úprava je oproti ostatním typům méně odolná vůči mechanickému poškození, díky své otevřenosti je citlivější na okolní vlivy a tím pádem i náročnější na údržbu. Z hlediska komfortu, přilnavosti, optických vlastností a exkluzivity je však bezpochyby tou nejlepší alternativou pro náročného zákazníka.

 

  • Kůže se semianilinovou úpravou: dodává přírodní lícové kůži vzhled anilinové kůže, ale její povrch je navíc pigmentovaný. Právě pigmentace zajišťuje rovnoměrnější rozložení mořidla v barvících sudech, zvyšuje odolnost kůže vůči vnějším vlivům a tím zlepšuje její vlastnosti potřebné pro každodenní používání. Tato úprava je snahou o zachování úžasných vlastností anilinových kůží, ale se zvýšenou odolností a tím i zlepšenými užitnými vlastnostmi. Na dotek je semianilin velmi příjemný, opticky je velmi atraktivní nicméně je homogennější než anilinová kůže.

 

  • Kůže s korigovanou úpravou: korekce dodává povrchu kůže eleganci a homogennost, kterou sama kůže v přírodním stavu nedosahovala. Vhodný potisk (dezén) zajišťuje nejen požadovaný vzhled, ale kůže je příjemná na dotek a nevyskytují se na ní optické vady. Tento typ kůže je nejvíce používán, a to hlavně z důvodu nižší pořizovací ceny a kůže splňuje všechny požadavky kladené na přírodní kůži s širokou nabídkou barevných odstínů a dezénů.

 

  • Nubuk: je kůže typická svým matným a jemným povrchem. Její líc je totiž mírně zbroušený – proto působí velmi elegantně. Na druhé straně je náročná na údržbu a méně odolná vůči znečištění. Náročnější technologie výroby se odráží ve vyšší ceně.

 

canada goose parka jackets store around vaughan outlet online cheap canada goose jacket outlet toronto canada goose authorized online retailer sales canada goose red montebello parka cheap cheap canada goose solaris parka noire canada goose york ontario 2015 discount canada goose mens chilliwack bomber store canada goose arctic collection store canada goose caledonia toronto outlet canada goose revendeur france outlet online canada goose pbi expedition parka jacket 2015 pbi royal real canada goose jackets new york city sales canada goose expedition parka spirit for sale canada goose 8501m 2015 canada goose edmonton online store canada goose vest til brn on sale parka kensington canada goose paris store canada goose solaris parka billigt sales canada goose shop in manchester outlet canada goose chateau parka jacket - caribou outlet online cheap canada goose trillium on sale mens canada goose hybridge hooded down jacket online store canada goose parka in montreal outlet store canada goose constable down parka menus store cheap canada goose snow mantra suppliers real canada goose jacket winter for sale canada goose winter coats quebec outlet canada goose womens kensington parka blue outlet online canada goose outlet germany 2015 canada goose portland maine outlet parka canada goose shop toronto online store canada goose langford parka store canada goose parka outlet atlanta store canada goose kensington danmark on sale cheap parka canada goose shop banff canada goose alberta vest for sale online cheap canada goose winter coats yellowknife canada goose parka stores cheap canada goose zipper for sale discount canada goose montreal on sale turquoise canada goose jacket outlet store canada goose manitoba uk store canada goose parka counterfeit store canada goose lodge mitt on sale parka canada goose shop in london 2015 canada goose trillium parka noire femme for sale chilliwack bomber canada goose women outlet online buy cheap canada goose jacket from canada on sale buy cheap canada goose victoria parka for sale discount canada goose polar bear international jacket for sale canada goose winnipeg mb store canada goose trillium brown outlet online canada goose resolute parkas parka womens 2015 canada goose banff parka spirit 2015 canada goose expedition parka dame sort 2015 doudoune canada goose femme promo for sale buy canada goose jacket mississauga sale outlet real canada goose hybridge woman factory outlet canada goose red chilliwack bomber outlet store canada goose outlet online shop canada canada goose unisex infant/toddler baby snowsuit 2015 cheap canada goose citadel white canada goose kensington jacket in navy for sale original canada goose expedition parka online store womens canada goose snow mantra 2015 chilliwack bomber canada goose men's outlet discount canada goose trillium xxs black outlet canada goose kensington parka measurements outlet online canada goose citadel military green online store buy canada goose jacket ottawa ontario outlet real canada goose textured fabric toque factory outlet canada goose montebello us outlet store canada goose winter coats stores montreal 2015